דיני עבודה

כסף מהיום הראשון: המתווה לחל”ת עבר בקריאה ראשונה

אחרי חודש של חוסר ודאות למעסיקים ולעובדים, יש מתווה ברור ומסודר. כל הפרטים

מדינת ישראל נמצאת מזה כחודש במלחמה. חודש שבו המעסיקים והעובדים במדינה מיטלטלים בין הודעות שונות שיוצאות אחת לכמה ימים על ידי גורמים שונים בממשלה, לגבי מתווים שונים ומשתנים של פיצוי למעסיקים וחל”ת לעובדים.

מעסיקים שנותרו באי-ודאות לגבי גורל העסק ואיזה פיצוי יקבלו (אם בכלל), צריכים להחליט אם לשלם שכר לעובדים או להוציא אותם לחל”ת. מהצד השני העובדים, שלא יודעים אם יקבלו שכר, מה ישולם להם אם יצאו לחל”ת, ומי מהם זכאי לדמי אבטלה. אפילו עורכי דין לדיני עבודה נותרו ללא יכולת אמיתית לייעץ בנושא בשל היעדר מדיניות ברורה בחקיקה או בהסכמים קיבוציים.

רק ב 2/11/2023, הונחה בשעה טובה על שולחן הכנסת הצעת חוק ממשלתית בדבר תכנית לסיוע כלכלי בהוראת שעה למלחמת חרבות ברזל, ועברה בקריאה ראשונה. אלה עיקרי הפרטים בהצעת החוק:

הקלות לעובדים

לגבי העובדים מוצע לתקן את חוק ביטוח לאומי ולקבוע בו הוראות מיוחדות לתקופת המלחמה. בין היתר, מדובר על הגמשה משמעותית בתנאים לקבלת דמי אבטלה בחל”ת לתקופה שמיום 7/10/23 ועד 30/11/23:

  • קיצור תקופה החל”ת המינימלית – עובדים שיצאו לחל”ת שאורכו לפחות 14 יום יוכלו לקבל דמי אבטלה אם יעמדו בתקופת האכשרה.
  • קיצור תקופת האכשרה – מי שבמהלך 18 החודשים האחרונים עבדו 6 חודשים, זכאים לדמי אבטלה.
  • כולל מי שקיבל אבטלה בקורונה – הצעת החוק מדברת על החלת הזכאות לדמי אבטלה גם עבור מבוטחים שניצלו 180% מימי הזכאות לאבטלה בארבע השנים האחרונות. כלומר, גם מי שקיבל דמי אבטלה במהלך תקופת הקורונה, יהיה זכאי כעת לדמי אבטלה. הוראה זו כבר קיימת כיום ביחס למבוטחים מעל לגיל 40. התיקון המוצע יחיל אותה בתקופת הוראת השעה גם עבור מבוטחים מתחת לגיל 40.
  • כולל מי שטרם ניצל את ימי החופשה – מוצע לקבוע כי ישולמו דמי אבטלה גם לעובדים שטרם ניצלו את ימי החופשה הצבורים שעומדים לזכותם. כלומר, העובדים לא יידרשו לנצל את כל ימי החופשה שלהם אצל המעסיק לפני שיקבלו דמי אבטלה בחל”ת.
  • כסף מהיום הראשון – מדובר על ביטול של 5 ימי ההמתנה הראשונים שמקוזזים מדמי האבטלה. במילים אחרות, התשלום יהיה כבר מהיום הראשון לחל”ת.

שימו לב: כל זה חל רק במקרה שהיציאה לחל”ת היא ביוזמת המעסיק ועקב המצב הבטחוני.

סיוע למעסיקים

החוק החדש מציע גם מתווה סיוע מפורט לעסקים הכולל בין היתר השתתפות בחלק מהוצאות השכר של העסק הניזוק, בהתאם לגובה השכר ששילם המעסיק בתקופה זו, ולפי המחזור של העסק.

המעסיקים שמשלמים בימים אלה משכורות לעובדים צריכים לדעת לכלכל צעדיהם, מה וכיצד לשלם לעובדים. העובדים צריכים לדעת לכלכל פרנסתם ובפני מה הם עומדים כל עוד נמשכת המלחמה.

זוהי קריאה דחופה לממשלת ישראל: העבירו את החקיקה מיידית. תנו וודאות למשק, למעסיקים ולעובדים. המשק זקוק לכך בימים אלה. אל תחכו אפילו עוד דקה.

על הכותב

דפנה אזולאי רגב, עו

דפנה אזולאי רגב, עו"ד

עוסקת בדיני עבודה

הכותבת לא ייצגה בתיק.

באדיבות: אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il