דיני עבודה

בחסות המלחמה: עונש מתחשב לבעל עסק שהעסיק מסתנן בניגוד לחוק

בעל דוכן פלאפל הועמד לדין כי העסיק עובד זר בלי ביטוח רפואי. השופט קבע שבשל המלחמה “מהקשות שידעה המדינה” מוצדק להטיל עליו קנס סמלי בלבד

בית הדין לעבודה בתל אביב הקל לאחרונה בעונשו של בעל דוכן פלאפל כבן 30 וחברה בבעלותו שהורשעו בין היתר בעבירות של העסקת מסתנן ללא ביטוח רפואי וללא הפקדת פיקדון. השופט אורן שגב קבע שהמלחמה השוררת במדינה, לצד שיקולים נוספים, מצדיקה להתחשב בעוסק הצעיר ולהסתפק בהטלת קנסות נמוכים לצד ענישה על תנאי.

העסק שנפתח בשנת 2015 משמש כיום כדוכן למכירת חומוס ופלאפל. העובד מושא כתב האישום היה העובד הזר היחיד והחל לעבוד בשנת 2018. בתקופת הקורונה נקלע העסק לקשיים וכיום הוא נמצא על סף סגירה, עם חובות של מאות אלפי שקלים.

לטענת הסניגור מדובר בעסק הראשון שפתח הנאשם בחייו, והוא לא היה מודע לכך שהוא עובר על החוק. רק אחרי שהחליף רואה חשבון, הלה עדכן אותו בדבר האיסור להעסיק עובד זר ללא ביטוח רפואי וללא פיקדון – והמחדל תוקן בהזדמנות הראשונה. בנסיבות אלה ביקשה ההגנה להקל ככל הניתן על עונשם של החברה ובעליה.

המדינה, לעומת זאת, ביקשה להטיל עליהם קנסות גבוהים ומרתיעים המסתכמים לכדי עשרות אלפי שקלים. לשיטתה, מדובר בעבירות הפוגעות בערכים החברתיים עליהם ביקש המחוקק להגן – שמירה על זכויות המסתננים לצד עידודם לעזוב את גבולות המדינה בבוא העת.

על כך השיבה ההגנה כי קבלת עמדת המדינה תהווה “מכת מוות” לעסק ותחסל אותו.

מציאות חריגה – התייחסות חריגה

השופט שגב קבע כי מגוון שיקולים – בראשם מלחמת “חרבות ברזל” המתחוללת בימים אלה – מצדיקים להקל בעונשם של הנאשמים באופן ניכר.

“במועד כתיבת גזר הדין”, כך השופט, “ישראל מצויה במצב של מלחמה מהקשות שידעה, שסופה עדיין לא נראה באופק”. לדבריו “מדינת ישראל מצויה בימים אלה במציאות חריגה ומן הראוי שהתייחסותו של בית הדין תחרוג אף היא מהמקובל בנסיבות העניין, תוך שמירה על עקרונות של הרתעה אפקטיבית”.

השופט זקף לטובת ההגנה אף את העובדה שהנאשמים הודו במיוחס להם בהזדמנות הראשונה, תוך חסכון בזמן שיפוטי יקר, ואף פעלו להסרת המחדל במהרה. השופט אף הטעים כי הטלת קנסות כבדים מדי על הנאשמים עשויה למוטט את העסק כליל, ולהפיל את הנאשמים כאבן ריחיים על הקופה הציבורית.

הוא קבע כי העונש הראוי בנסיבות העניין יהיה שילוב של קנסות כספיים נמוכים, לצד קנס גבוה על תנאי.

לפיכך הוא גזר על בעל הדוכן והחברה קנסות בפועל של 16,000 שקל אשר ישולמו ב-16 תשלומים שווים בסך 1,000 שקל לחודש.

עוד נקבע שהנאשמים יחתמו על התחייבות כוללת בסך 175,200 שקל להימנע מביצוע העבירות שיוחסו להם למשך שלוש שנים.

  • ב”כ המדינה: עו”ד שירן נעים
  • ב”כ הנאשמים: עו”ד טל הלר ועו”ד יאיר הלר
המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

מדינת ישראל נ’ ש.א משולש הברכה בע”מ ואח’

על הכותב

רלי ארביב, עו

רלי ארביב, עו"ד

עוסקת בדיני עבודה

הכותבת לא ייצגה בתיק.

באדיבות: אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il